Przedszkole Integracyjne Sióstr Felicjanek im. Bł. Marii Angeli Truszkowskiej w Kaliszu


Przedszkole Integracyjne Sióstr Felicjanek w Kaliszu pszczółki motylki biedronki zajaczki żabki misie

Grupy przedszkolne

Projekt Czytajmy dzieciom

 

       Dlaczego warto czytać dzieciom książki? 


    Jak dowodzą autorki książki "Wychowanie przez czytanie" - Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska, zalet systematycznego czytania dziecku jest wiele:

 

"(…) Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania. Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego (….).

 

(…) Zacznijmy od korzyści z głośnego czytania dla zdrowia emocjonalnego dziecka. (…) Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Buduje to jego mocne poczucie własnej wartości – wewnętrzną siłę i wiarę w siebie, które wpłyną na jakość jego życia co najmniej tak znacząco jak zdrowy kręgosłup czy zdrowe oczy. Codzienne głośne czytanie buduje mocną więź między rodzicem i dzieckiem. Więź z najbliższą osobą jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych dziecka, warunkiem, by mogło wyrosnąć na zdrowego emocjonalnie i dojrzałego człowieka. Jeżeli rodzice nie znajdują czasu dla dziecka, przedkładając nad jego potrzeby swą karierę, zarobkowanie lub własne przyjemności, nieświadomie narażają całą jego przyszłość. Brak więzi  z rodzicami w dzieciństwie jest niemal gwarancją ogromnych życiowych problemów, natomiast mocna i zdrowa więź z nimi daje na całe życie silny fundament oraz osłonę przed złymi wpływami, na które dziecko będzie odporniejsze, mając pewność rodzicielskiej miłości i czerpiąc z bogatych zasobów własnego intelektu i wiedzy, zdobytych dzięki czytaniu. (…)


(…) Kolejną grupę dobrodziejstw płynących z głośnego czytania dziecku stanowią korzyści językowe  i umysłowe, które zresztą ściśle się łączą. Co jest najlepszą wizytówką każdego człowieka? Jego język. Używanie bogatego i pięknego języka, umiejętność prowadzenia ciekawej konwersacji, łatwość publicznego wypowiadania się w sposób jasny, logiczny  i obrazowy to atuty w życiu społecznym nie do przecenienia. (…)


 

    Do całej gamy korzyści można dopisać inne korzyści z tego, że codziennie spędzamy przynajmniej kwadrans z dzieckiem na wspólnej lekturze:
  • * poprawa koncentacji,
  • * umiejętność słuchania,
  • * przygotowanie do nauki w szkole,
  • * kształtowanie nawyku czytania oraz zdobywania wiedzy.
                                     Projekt "Czytajmy dzieciom"

   
    Głównym celem projektu "Czytajmy dzieciom" jest stymulowanie i wspomaganie wszechstronnego rozwoju przedszkolaków poprzez zainteresowanie książką oraz zachęcenie rodziców do codziennego czytania swoim dzieciom.

     Projekt "Czytajmy dzieciom" prowadzony jest w naszym przedszkolu od kilku lat. Zapraszamy Rodziny przedszkolaków, przedstawicieli różnych zawodów i innych gości, by w każdą środę (12.15 - 13.15) spotkać się z dziećmi na wspólnym czytaniu. 

       Wszystkich chętnych do włączenia się do naszych działań prosimy o kontakt z nauczycielkami. Czekamy na Państwa propozycje.

                                                                   Małgorzata Falczyńska - koordynatorka projektu

        
  


« powrót