Przedszkole Integracyjne Sióstr Felicjanek im. Bł. Marii Angeli Truszkowskiej w Kaliszu


Przedszkole Integracyjne Sióstr Felicjanek w Kaliszu pszczółki motylki biedronki zajaczki żabki misie

Grupy przedszkolne

XIII Festiwal Tańca i Pieśni Ludowej Pyza 2017

      Sztuka ludowa stanowi niezwykle zróżnicowane źródło inspiracji, wpływając na rozwój dziecka w kilku aspektach. Z jednej strony kształtuje jego postawę estetyczną i wychowuje do twórczego odbioru sztuki, z drugiej zaś – umożliwia mu dostęp do estetyki życia codziennego i elementów szeroko pojmowanego dziedzictwa kulturowego. To ważne już na początku drogi edukacyjnej młodego człowieka, czyniąc go wrażliwym, aktywnym i twórczym w całym późniejszym życiu. Pozwala dziecku rozwijać swoje zainteresowania i talenty, zyskiwać świadomość swoich możliwości. Stanowi też czynnik integrujący go z grupą społeczną regionu i narodu, rozwijając postawę patriotyczną i dumę narodową.              
      
        Ewa Kuna, Elżbieta Miterka, Beata Kucharska
                          „Folklor i jego rola w rozwoju osobowości dziecka w wieku wczesnoszkolnym”

 
 
       Pyza – bohaterka książki Hanny Januszewskiej z lat 50-tych XX w. oraz bajki animowanej – wędrowała poznając regiony i kulturę ludową ówczesnej Polski. Współczesna Pyza – w formie drewnianej rzeźby dziewczynki w łowickiej spódnicy – od ponad dziesięciu lat wędruje po przedszkolach w Kaliszu i okolicy jako główna nagroda w Festiwalu Tańca i Piosenki Ludowej.
       W maju tego roku, już po raz trzeci dzieci z naszego przedszkola godnie reprezentowały społeczność felicjańską podczas festiwalu. Wybrane dzieci w wieku od 5 do 7 lat z paniami Mariką Bieniaszczyk i Katarzyną Borowską na czele, przygotowały wspaniałe widowisko. Dwudziestu przedszkolaków zaprezentowało dwa polskie tańce ludowe: kujawiaka i oberka oraz piosenkę pt. „Czerwone jabłuszko”, którą pięknie, w duecie wyśpiewali Basia Morek i Wojtek Pietrzak.
      Za swój występ, który był ciekawym doświadczeniem i wspaniałą przygodą, dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom i indywidualne upominki.
                                                   (K. B.)


Wszystkie zdjęcia ze strony: www.faktykaliskie.pl


« powrót